یارا نویس ها

شرایط تحصیل در کانادا

 

تاحالا چندین بار برام پیغام گذاشتن یا ایمیل دادن و راجع به شرایط تحصیل و به خصوص مخارجش تو کانادا پرسیدن به خاطر همین گفتم جای اینکه هربار ایمیل بدم یه پست بذارم که هرکی می خواد استفاده کنه. (مرجان جون روم سیاه که دارم پا تو کفش تو می کنما!! قول می دم همین یه بار باشه! ایندفعه هم چون متقاضی زیاد بود ما جسارت کردیم!)

اولین چیز مهم اینه که وضعیت اقامتتون تو کانادا چطور باشه. اگر برای مهاجرت اقدام کرده باشید و اینجا مقیم دائم ( permanent resident) باشید هزینه ی تحصیلیتون خیلی کمتر از کسای دیگه اس. هر درس ۳ واحدی تو دانشگاه حدود ۳۰۰ دلاره که به نسبت ِ مهم بودن و تخصصی بودن و پیش نیاز بودن یا نبودن درسا این قیمت هم کمی متغییره. هر ترمم بیشتر دانشجوها حداکثر ۴ یا ۵ تا درس ۳-۴ واحدی بر میدارن چون باید درسا جوری باشه که فرصت کافی برای خوندنشون باشه و نمره ی خوب گرفت ازشون و مثل ایران نیست که یهو یه نفر بره ۳۰ واحد درس تو یه ترم برداره! بر همین اساس هم هزینه ی هر ترم تحصیلی بین ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار هستش.
مضاف بر اون کسی که اینجا مقیم دائم هست می تونه از دانشگاه و دولت وام و بورس بگیره و تقریبا همه ی هزینه ی تحصیلیشو اینجوری پرداخت کنه. بعد از تموم شدن درستون و پیدا کردن کار مرتبط با درسی که خوندید وامی رو که گرفته بودید قسط های سبک می بندن براتون و باید پسش بدید!( بین خودمون بمونه اینجا همه می گن وام تحصیلی مثل مهریه می مونه! کی داده کی گرفته!!!) بورس هم که اصلا نیازی به پس دادنش نیست و هرچقدر گرفتید نوش جونتون و گوشت بشه بچسبه به تنتون!

راه دوم اینه که از طریق دانشجویی(international student) اقدام کنین که مراحلش به این صورته:
اول دانشگاهی که تصمیم دارید توش درس بخونید رو مشخص می کنید و از روی وب سایت رسمی دانشگاه تقاضای ثبت نام (apply ) می کنید و رشته ای که می خواید انتخاب می فرمایید و مدارکی که مورد نیازه و تو خود فرم تقاضا برای ثبت نام ذکر شده رو با پست به آدرس دانشگاه می فرستید. ( مهمترین بخش مدارک هم نمرات ۲ یا ۳ سال آخر تحصیلی هست که باید ترجمه شده باشه و اگر هم کسی رو اینجا داشته باشید که اون شخص از طرف شما فرمهای ثبت نام اینترنتی رو پر کنه و مدارکتونو از همیجا بفرسته به تبع خیلی سریع تر جواب می گیرید و کارتون انجام می شه.)
بعد ازینکه دانشگاه مدارکتونو دریافت کرد و نمراتتونو با رشته ای که انتخاب کردید بررسی کرد و مطابقت داد اگر جواب مثبت بود براتون تاییدیه ی پذیرش تو دانشگاه رو می فرستن( که اکثر دانش آموزای ایرانی به خاطر نمرات نسبتا خوبی که دارن برای پذیرش مشکلی ندارن).
وقتیم که برگه ی پذیرش دانشگاه رو دریافت کردید که دیگه باید برید سفارت کانادا و بر اساس اون برگه، تقاضای ویزای دانشجویی کانادارو بکنید. تا همین یکی دو سال پیش گویا خیلی راحت ویزای تحصیلی می دادن به دانشجوهای ایرانی اما الان یه مدته که به خاطر مسائل سیاسی و این مرتیکه میمون جمهمور(!) متاسفانه سخت گیری ها هم بیشتر شده.
وقتیم که ویزای تحصیلی رو گرفتید که دیگه مشکلی نیست. بلیط هواپیماتونو می خرید و بار و بندیلتونو می بندید و تشریف میارید ور دل ما.
ولی چیزی که مهمه هزینه ی تحصیل دانشجویی تو کاناداس که نسبت به کسایی که اقامت دائم دارن ۳ تا ۴ برابر بیشتره!! یعنی هر ترم برای همون تعداد واحد و دروس مشابهی که بالا گفتم یه دانشجوی اینترنشنال حدود ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار هزینه اش می شه که خب نسبتا زیاده و پشتوانه ی مالی خوبی می خواد. و باز هم متاسفانه کسانی که با ویزای دانشجویی اومدن و دارن تحصیل می کنن هیچ وامی بهشون تعلق نمی گیره و هزینه ی تحصیلیشونو تماما خودشون باید از جیب مبارک پرداخت کنن.

برای وارد شدن به دانشگاه هم یه امتحان انگلیسی نسبتا سخت رو باید بگذرونید که اگر تافل یا آیلتس داشته باشید گذروندنش راحته. پس بهتره اگر تصمیمتون برای اومدن جدیه قبلش زبانتون (چه انگلیسی چه فرانسه) رو تقویت کنید.

خب...اینا هزینه ها و موارد مربوط به تحصیل بود. هزینه های خورد و خوراک و خونه هم نسبت به خرج و مخارج ایران تقریبا یکیه. یه سوییت کامل و تر و تمیز تو مرکز شهر (down town) که دسترسی به همه چی داشته باشه و تو یه منطقه ی خوب و رو به بالا بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماهه. خورد و خوراک و کارت اتوبوس و مترو و هزینه های جانبی دیگه هم برای یه نفر دانشجو که بخواد خوب بخوره و تا حدودیم بریز بپاش کنه حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار در ماهه.
همه ی کسانی هم که تو کانادا زندگی می کنن بیمه هستن و برای هر نوع دکتر( به غیر از دندان پزشکی) و بیمارستان و بیشتر داروها نیاز به پرداخت پولی نیست.

اینا چیزایی بود که به نظر من رسید. سعیم کردم تا حد امکان مختصر و مفید باشه. فقط اینکه پروسه ی اقدام برای ادامه تحصیل برای دکترا( phd) کاملا با اینی که گفتم متفاوته و مسیرش فرق می کنه اما برای کارشناسی ارشد تقریبا همینه. و اینکه تمام هزینه هایی که من اعلام کردم مختص مونترال و استان کبک( Quebec) هستش. من راجع به ونکور و شرایطش هیج اطلاعاتی ندارم. در مورد تورونتو هم اطلاعات کاملی می تونید تو وبلاگ مرجان خانم گل کسب کنید.

لینک ۳ تا از دانشگاهای معتبر و معروف مونترال هم می ذارم اینجا.

اولی دانشگاه مگیل( Mcgill ) که جزو بهترین دانشگاهای انگلیسی زبان کاناداس خصوصا رشته های پزشکیش. رشته ی حقوقش هم با هاروارد امریکا و سوربن فرانسه برابری می کنه (می گن!!).
http://www.mcgill.ca/

دومین دانشگاه انگلیسی زبان کنکوردیا ( Concordia) هستش که تو رشته های مهندسی بیشتر قویه.
http://www.concordia.ca/

سومین دانشگاه، دانشگاه مونترال که فرانسه زبان هستش و بیشتر تو رشته های موسیقی و هنر حرف اولو می زنه و تا همین چند وقت پیش هم جزو ۱۰ دانشگاه برتر دنیا بود.
http://www.umontreal.ca/english/

فقط لطفا هروقت شماره ی پرواز و خط هواییتون و ساعت فرودتون مشخص شد اطلاع بدید بیام فرودگاه خدمتتون!
موفق باشید و سفرتون بی خطر...


 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۶ آذر۱۳۸۶ساعت 18:8  توسط یارا  |